skip to main content

National Campaign Advisory Council

Officers

Ken Goldberg

Chairman

Burton P. Resnick
Chairman of the Board Emeritus
 
Shira Lewis
Women's Division

Rabbi Ari Goldstein
Rabbinic Council

David R. Matz
New Leadership

Bobbie Goldstein
Representative to Conference of Presidents

Martin Goldstein
Campaign Emergency Preparedness

Helene Herbstman
President's Club Chair 
 
Charles Berk
Melanie Moreno
Larry Olschwanger
Josh Rubens

Vice Chairs

John Baker
Charles Berk
Susan Weikers Balaban
Albert Basal
Lowell Fine
Rabbi Gary Glickstein
Barbara Goldberg
Lawrence Goodman
Alex Halberstein
David Halpern
Richard L. Hirsch
Elie Hirschfeld
Irwin Hochberg
Marlene Kaplan
Robert Keats
Ron Krongold
Michael Lazar
Jim Levine
Matthew Maschler
Gene Mesh
Ned Nashban
Marc Sacks
Sharma Schacknow
Rabbi Craig Scheff
Michael Siegal
Michael Stoler
Warren Sufrin
Brian Taub
James Wagner
Sherrie Willner
Fred Zeidman
Anita Zucker
 

Local Chairs 
(
Grouped by Main Israel Bonds Office)

 
Atlanta 
Arthur E. Katz
Atlanta
 
James J. Filler
Birmingham
 
Eli H. Hyman
Charleston
 
Jerome L. Levin
Charlotte
 
Lawrence J. Needle
Columbia
 
Richard Katz
New Orleans
 
Baltimore 
Edward Jacobson
Baltimore
 
Dr. Howard Benatovich
Buffalo

Dr. Eric Weinberg
Rochester
 
Boston 
Arthur Goldberg
Boston
 
Andrew R. Freedman
Central Massachusetts
 
David A. Director
East of the River
 
Robert A. Feiner
Hartford
 
David Schwartz
New Hampshire
 
Carl Feen
New Haven
 
Richard Kamins
Middletown
 
Joan B. Rosner
Western Massachusetts
 
Chicago 
Dr. Burton L. Herbstman
Midwest
 
Allan Carneol
Wisconsin
 
Cleveland 
Isaac Yedid
Cleveland
 
Sam Boymel
Cincinnati
 
Jay L. Schottenstein
Central Ohio
 
Paul D. Goldner
Greater Toledo
 
Dallas 
Elyse Rosenberg
Austin
 
Larry Olschwanger
Dallas
 

Felicia Rubin
El Paso
 
Harvey Rosenstock
Houston
 
Louis Barlow
Oklahoma City
 
Dr. Michael Ozer
San Antonio
 
Los Angeles 
Jack Maizel
San Diego
 
Metro New Jersey 
Howard Cohen
Metro New Jersey
 

David Crystal
Central New Jersey
 

Zev Scherl
Essex County

Roy H. Tanzman

Middlesex County
 
Richard Agrin
Somerset County
 
Miami
Richard Browdy
Jacksonville
 
Burton Chasnov
Orlando
 
Brian N. Taub
Tampa
 
New York
Shahram Michael Delafraz
Great Neck
 
Gary S. Jacob
New York
 
Palm Beach 
Lawrence D. Altschul
Boca Raton
 
Thomas R. Kaplan
Delray Beach
 
Norman E. Taplin
West Palm Beach
 
Philadelphia 
Glenn Segal
Philadelphia
 
Joel H. Hollander
Altoona
 
Carl Goldstein
Bucks County
 
John A. Elzufon
Delaware
 
Morton Spector
Harrisburg
 
Marian Ungar Davis
Pittsburgh
 
Elliott W. Weinstein
York County
 
Rockland County 
Arthur Brenner
Albany
 
Ellen Sokoloff
Bergen County
 
Michael R. Smith
Poughkeepsie
 
Cathy Distelburger
Rockland County
 
Washington, DC 
Melanie F. Moreno
Greater Washington